نرگس حسین خانی

ارسال در اخلاق و اندیشه

نام:  نرگس حسین خانی

متولد: 1350

حافظ: کل قرآن کریم

موسسه: جامعه القرآن

شرح:

دوست دارم تا آخر عمر در خدمت قرآن باشم

- از کجا شروع کردی؟

حفظم از سال 83 تا 86 به طول انجامید با حفظ 3 ساله و نیمه حضوری، در خانه حفظ می کردم و هفته ای 6 صفحه تحویل استاد می دادم و الان 5 سال است که مربی حفظ هستم یعنی 10 جز که حفظ کردم برای مربیگری معرفی شدم.

- چه شد که سر از حفظ قرآن در آوردی؟

با هدف تفسیر رفتم و در کنارش حفظ را هم شروع کردم.

- چرا جامعه القرآن را انتخاب کردی؟

اول یکی از دوستانم آنجا را به من معرفی کرد آما آنچه مرا در جامعه القرآن نگه داشت حسن خلق و ایمان والای خانم هوشمند مدیریت جامعه بود، خانم هوشمند هیچ چیز برای ما کم نگذاشت.

- چند تا بچه داشتی که حفظ را شروع کردی؟ از چند سالگی؟

از 28 سالگی شروع کردم، دو تا دختر داشتم.

- پس خیلی سخت بوده؟ هان؟

اصلا سخت نبود و خسته نمی شدم، هنوز هم وارد جامعه القرآن که می شوم خیلی انرژی می گیرم.

- برگردی عقب از چند سالگی شروع می کنی؟

از 16-15 سالگی و با تفسیر.

- 16-15 سالگی ات چه کار می کردی؟

تازه ازدواج کرده بودم.

- چقدر درس خوانده ای؟

تا سال سوم راهنمایی.

- فکر می کنی حفظ را مدیون چه کسانی هستی؟

شوهرم خیلی کمکم می کرد و هیچ وقت با من مخالفت نکرد حتی گاهی ظرف هم می شست، مادرم هم نزدیکم بود و توی بچه داری کمکم

می کرد.

- برکات انس با قرآن را برایمان می گویی؟

هر روز که با یک حاجت می رفتم سر کلاس حفظ، هنوز برنگشته حاجتم را می گرفتم.

- حتما حاجات کوچک و دم دستی داشتی؟ نه؟

نه، یک شب مشغول حفظ بودم که خبر رسید یک مشکل مالی بزرگ برایمان پیش آمده است، آن موقع مشغول قرائت آیه 16 سوره "ق" بودم و یک لحظه ایمان پیدا کردم که مشکلمان حل می شود و همین اتفاق هم افتاد.

- با کدام آیه قرآن ارتباط بهتر و محکم تری داری؟

آیات 11 و 12 سوره حجرات را خیلی دوست دارم و با خواندنش آرامش می گیرم.

- با حفظ صرف بدون توجه به مفاهیم موافقی؟

من از همان ابتدا با انگیزه تفسیر به سراغ حفظ رفتم و امیدوارم بتوانم این قدر عامل به قرآن بشوم که روز قیامت نزد امیر المؤمنین علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) شرمنده نشوم.

- چند تا حافظ تربیت کرده ای؟

4 تا. حفظ 4 ساله آموزش می دهم و شاگردانم الان حافظ 29 جز از قرآن هستند.

- رمز موفقیتت را درچه می دانی؟

تا جزء هشتم پیش رفته بودیم که کلاس تعطیل شد چون ریزش داشتیم و من دوباره رفتم نشستم سرکلاسِ اول و از جز 1 شروع کردم و فکر می کنم همین یکی از رازهای موفقیتم بود.

- کسی بود شما را از این کار منصرف کند؟

هنوز هم بعضی ها درقالب شوخی می گویند: به کجا می خواهی برسی؟ و من فقط با لبخند جواب می دهم.

- فکر می کنی چه شد که پا در مسیر قرآن گذاشتی؟

بزرگی می گوید مداومت بر نماز اول وقت حتی اگر حضور قلبی هم در کار نباشد، اثر خودش را نشان می دهد و من فکر می کنم پا گذاشتنم در این مسیر اثر مداومت بر نماز اول وقت بود. یک سال ماه رمضان رفتم امامزاده سید ابراهیم و پای جلسه تفسیر نشستم و همان لحظه به خودم نهیب زدم که قرآن این همه نا گفته دارد و من نمی دانم.

- اگر در مجلسی باشی و گناهی صورت بگیرد، چه برخوردی می کنی؟

اگر احساس کنم که تذکر سودمند است حتما این کار را می کنم و یا در غیر این صورت سعی می کنم حرف را عوض کنم.

- ارتباطت با خدا نسبت به قبل چه تغییری کرده؟

وقتی اشتباهی مرتکب می شوم و احساس می کنم دارم از خدا دور می شوم خداوند مرا به سمت خودش می کشاند، همانطور که مشغول کارهای خانه هستم آیات خدا را باخودم زمزمه می کنم بچه هایم گاهی می پرسند: با خودت چه می گویی؟ گاهی وقت ها می روم زیر آسمان و آیات "ربنا" را می خوانم و از خدا طلب مغفرت می کنم و می خواهم که ذرّیه متقی به من عطا کند.

- فکر می کنی این روحیاتت روی بچه ها هم اثر گذاشته؟

گاهی می شنوم دارند تفسیر آیاتی را که برایشان گفته ام برای دیگران بازگو می کنند.

- برنامه ات برای آینده؟

دوست دارم تا آخر عمر در خدمت قرآن باشم و در جامعه القرآن بمانم و هر روز بیشتر از قرآن چیز یاد بگیرم چون قرآن زنده است. من از شاگردانم هم خیلی چیزها فرا می گیرم.

- کسی هست که بخواهی ازش تشکر کنی؟

اول از همه استاد و مشاور عزیزم خانم هوشمند، شوهرم، مادرم، استاد حاج آقا رحمانی حافظ کل و مفسر تخصصی قرآن و خانم ها گلی، حیدری و محمدی و کادر دفتری خانم ها سبحانی و مختاری.

- یک توصیه قرآنی به ما؟

دیشت داشتم تفسیر آیات 2 و3 سوره طلاق را می خواندم که خیلی منقلبم کرد: ...و من یتق الله یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لا یحتسب و من یتوکل علی الله فهو حسبه...

- حرف آخر؟

رسول ا... (ص) فرمودند: هر کس حافظ قرآن باشد و فکر کند که خداوند او را نمی آمرزد آیات خدا را به استهزا گرفته است.