حسنعلی شیرازی

ارسال در موسیقی

نام:حسنعلي شيرازي

استاد موسیقی

درباره شروع فعاليت هاي هنري خود مي گويد: از دوران مدرسه و سوم راهنمايي جذب هنر موسيقي شدم اما فعاليت جدي خودم را از سال 1361 و از هنرستان موسيقي اصفهان آغاز كردم. ابتدا به شاگردي آقاي مجيد حسابي درآمدم و بعد به سراغ آقاي جمشيد محبي رفتم و پس از آموزش مقدمات موسيقي با استاد فرهنگ فر آشنا و به تهران نزد ايشان رفتم. وي ادامه داد: به مدت 5 سال در خدمت ايشان به فراگيري موسيقي پرداختم و پس از فوت استاد فرهنگفر به خدمت استاد رجبي رسيدم و حدود 5 سال نيز در خدمت اين استاد برجسته بودم. وي در مورد فعاليت-هاي خود در اين سال ها نيز گفت: در اين سال ها من همراه اين دو استاد بزرگ كنسرت هاي زيادي را در سطح كشور انجام دادم كه عمدتاً پيرامون موضوعات روز مانند دفاع مقدس، دهه فجر و.. بود. وي در خصوص اولين كنسرتي كه اجرا كرده است گفت: اولين كنسرت من در رابطه با دفاع مقدس و در سالن انديشه اصفهان بود. ما در آن سال ها همراه ساير دوستان در نقاط مختلف كشور از جمله بندر تركمن، تهران، اصفهان و... كنسرت هاي مختلفي را برگزار كرديم. وي افزود: پس از سال هاي دهه 60 به خميني شهر بازگشتم و فعاليت هاي هنري خود را بطور پراكنده ادامه دادم تا اينكه از سال 77 با تأسيس آموزشگاه نغمه در شهرستان فعاليت خود را در اين آموزشگاه متمركز كردم. وي با اشاره به برگزاري اولين كنسرت آموزشي در كتابخانه الغدير اظهار داشت: ما اولين كنسرت آموزشي خود را در سال78 و در سالن كتابخانه الغدير برگزار كرديم كه با استقبال بسيار خوبي مواجه شد. شيرازي در ادامه گفت: بعد از برگزاري اين كنسرت چندين كنسرت ديگر را هم در اين مكان و بعد از افتتاح سينما فرهنگ در سينما انجام داديم كه بعد از برگزاري چند كنسرت آنقدر استقبال افزايش يافت كه ديگر در سالن سينما صندلي خالي نبود و افراد بيرون از سالن مي ايستادند. وي در رابطه با استعدادهاي موجود در شهرستان نيز گفت: ما در شهرستان استعداهاي فراواني در اين زمينه داريم كه اگر سرمايه گذاري روي اين استعدادها بشود مي توانند پيشرفت زيادي كنند. وي اضافه كرد: متأسفانه در شهرستان بدليل كمبود امكانات بسياري از اين افراد مستعد نمي توانند هنر خود را ارائه دهند و اين باعث از بين رفتن استعداد در آن ها خواهد شد. وي در مورد برگزاري كنسرت هاي موسيقي كشوري در شهرستان نيز گفت: برگزاري كنسرت هاي عالي در شهرستان نيازمند پشتوانه مالي است و اگر پشتوانه مالي نباشد عليرغم اينكه ارشاد با ما همكاري مي كند نميشود كنسرت برگزار كرد و حتماً نياز به همكاري بخش خصوصي است. وي افزود: استقبال مردمي از موسيقي متعالي و مطلوب در شهرستان بسيار خوب و نسبت به سال هاي قبل بسيار بهتر شده است. وي گفت: تمام اساتيد و مدرسين آموزشگاه ما از اساتيد معتبر اصفهان هستند و همگي داراي صلاحيت اخلاقي و علمي هستند. وي در پايان با اشاره به كسب مقام هاي مختلف توسط هنرمندان خميني-شهري در جشنواره هاي استاني و كشوري اظهار داشت: اگر حمايت كافي در اين بخش شود ما شاهد ظهور نخبگان موسيقي طي سال هاي آينده خواهيم بود. البته يكي از مهمترين مشكلات ما  برخي ديدگاهها در شهرستان است كه موسيقي را فسادآور مي دانند در حالي كه اينگونه نيست و اگر كسي هنرمند واقعي و دوستدار واقعي هنر متعالي باشد هرگز به سمت فساد نخواهد رفت.