مصطفي عسكري فر (خوشنویسی)

ارسال در هنر های تجسمی

نام:          مصطفي عسكري فر

تولد:          1345  خميني شهر

رشته هنری:      خوشنویسی

از هنرمندان عرصه خوشنويسي در رشته خط نستعليق شهرستان است. وي تاكنون به عنوان داور در مسابقات مختلفي شركت كرده و همچنين از مؤسسين و فعالان انجمن خوشنويسان شهرستان است. عسكري فر اولین گیرنده مدرک ممتاز در شهرستان و تنها دارنده مدرک فوق ممتاز خوشنویسی شهر میباشد و تاكنون شاگردان زيادي را تعليم داده است.عسكري فر در مورد شروع فعاليت هاي هنري خود چنين ميگويد: از سال 1359 فعاليت هنري خود را در زمينه خوشنويسي شروع كردم. ابتدا در شهرستان نزد استاد پارسا به فراگيري آموزش هاي پراكنده پرداختم و سپس براي تكميل آموزش هاي خود به اصفهان رفتم. در اصفهان از محضر اساتيدي مانند استاد شيرازي و فرزانه فضائلی استفاده كردم و در تهران هم از محضر استاد امیرخانی و شیرازی جهت فوق ممتاز بهره بردم. وي با اشاره به رواج هنر خوشنويسي پس از انقلاب گفت: پس از پيروزي انقلاب به دليل شرايط حاكم بر جامعه و افزايش اهمیت و توجه به خوشنویسی گرايش به اين رشته هنري افزايش يافت و من هم كه آن زمان در اصفهان مشغول فراگیری بودم توانستم با شركت در كلاس ها اولين فردي از شهرستان باشم كه ممتاز را از انجمن خوشنويسان كسب كنم. وي ادامه داد: اوايل دهه 60 به همراه چند نفر از دوستان توانستيم يك مجوز كلاس خط را در شهرستان بگيريم و شروع به آموزش خط به صورت فردي و كلاس هاي چند نفره كرديم. عسكريفر با اشاره به دريافت مجوز از انجمن خوشنويسان در حوالي سال 73 اظهار داشت: بعد از تشكيل اداره ارشاد در شهرستان به كمك اداره ارشاد و تلاش هاي دوستان مجوز يك انجمن غيرشورايي را از انجمن خوشنويسان تهران گرفتيم. عسكري فر افزود: ابتدا در خيابان امام جنوبي دفتر انجمن را داير كرديم و با تعداد اندكي كار شروع شد. اما امروز بحمدا... بیش از 30 نفر توانسته اند در اين انجمن مدرك ممتاز خوشنويسي را كسب كنند. وي با اشاره به ارائه مدرك بالاتر از ممتاز در سال هاي اخير نيز گفت: تا چند سال پيش آخرين مدركي كه توسط انجمن خوشنويسان تهران ارائه ميشد مدرك ممتاز بود اما از چند سال پيش مدرك فوقممتاز و استادي نيز به آن اضافه شد كه من نيز توانستم اولين فردي باشم كه از خمينيشهر مدرك فوق ممتاز را كسب كنم. عسكري فر با اشاره به وجود استعدادهاي فراوان در شهرستان گفت: هنر خوشنويسي يك هنر مقدس و ملي است و در شهرستان نيز استعدادهاي فراواني در اين زمينه وجود دارد. وي اضافه كرد: هماكنون در انجمن اساتيد و مربيان بسيار خوبي را در اين رشته داريم. وي در انتها با اشاره به تغيير كتب آموزشي در مدارس گفت: از زماني كه خط و خوشنويس در مدارس مورد توجه آموزش و پرورش قرار گرفت دانش آموزان بیشتر به دنبال فراگیری این هنر میباشند و اين بسيار مثبت است.