محمد کریمی (خوشنویسی)

ارسال در هنر های تجسمی

نام: محمد کریمی

تاریخ تولد: 1333

رشته هنری: خوشنویسی

آثار: خوشنویسی کتاب "از چهارشنبه سوری تا سیزده بدر" ( رباعی های عبدالعلی صادقی)

طرح بسم الله الرحمن الرحیم  در کتاب راهنمای تلفن 118

محمد کریمی متولد 1333 خمینی شهر از پیشکسوتان هنر خوشنویسی در شهرستان است که بیش از سی و پنج سال از عمرش را در این هنر صرف کرده. او ورودش به خوشنویسی را چنین توصیف می کند: در دوران تحصیل چون خط ریز را خوب می نوشتم به تشویق دبیر خط که از خط بسیار زیبایی هم برخوردار بود مسؤول نوشتن نشریه دیواری در دبیرستان شدم و کم کم علاقه ام به این هنر زیادتر شد و در زمان تحصیل در هنرستان صنعتی خمینی شهر به توصیه دبیر ادبیات از روی خط اساتید شروع به تمرین نمودم چون در آن زمان (حوالی سال 1351) کلاس خوشنویسی به صورت امروزی نبود. پس از خدمت سربازی در سال 1358 با تشکیل کلاس خوشنویسی استاد علی شیرازی که امروز یکی از اساتید مسلم خوشنویسی کشور است در نزد ایشان به مدت یک سال تعلیم دیدم و در حقیقت خط نستعلیق را نزد ایشان فرا گرفتم و تا مرحله عالی نزد ایشان بودم و بعداً به تدریج خطوط دیگری مثل نسخ را نزد اساتید دیگری به صورت کوتاه مدت چند ماهه آموختم. البته بعدها به صورت پراکنده از روی کتابهای اساتید مشق عملی و نظری را به صورت پراکنده ادامه داده ام.

khosh-1

کریمی آثار هنری قابل توجهی هم دارد. از جمله ابداعات او، خوشنویسی روی کدو، چوب و سفال بوده که نمونه آنها در مجله اطلاعات هفتگی شماره 3424 (2 تیرماه 89) و شماره 3428 (30 تیرماه 89) به چاپ رسیده است.

khosh-n
کریمی برای یک کتاب بنام از چهارشنبه سوری تا سیزده بدر که حاوي بیش از 60 رباعی و غزل از آقای صادقی شاعر میباشد و در سال 1385 چاپ گردیده خوشنویسی كرده است. یک طرح بسم الله الرحمن الرحیم هم که در کتاب راهنمای تلفن 118 چاپ شده و شرکت در اکثر نمایشگاههای خوشنویسی شهرستان و نوشتن زیارت عاشورا و همچنین زیارت جامعه کبیره از ديگر فعاليتهاي اوست.

او مي‌گويد: آرزویم این است که کل قرآن را بنویسم. البته قرآن خیلی سخت است و حدوداّ چهارسال وقت می‌برد. ان شاء ا... عمری داشته باشم وتوفیق نوشتن قرآن را پیدا کنم.

تعدادی دیگر از نمونه کارهای این هنرمند در بخش «عکس/ هنری» فرصت آنلاین قابل مشاهده می باشد.