معصومه رضایی و زهرا جعفری

ارسال در اخلاق و اندیشه

hafezan-samenپیامبر اکرم(ص):خانه هایی که در آن قرآن خوانده می شود برای اهل آسمان بدرخشند چنان که ستارگان آسمان برای اهل زمین می درخشند.

توی دنیایی که دل مردمانش هر روز و هردقیقه خانه اضطراب ها و احساس نا امنی ها و بی قراری ها است کسانی پیدا می شوند که راه گریزی از این نا آرامی ها یافته اند، راهی که همان مدعیان مدرنیته و صاحبان زر و زور نیز امروز به آن رسیده اند: ارتباط با خدا و معنویت در زندگی.

این ستارگان روی زمین از حافظان قرآن کریم هستند که لحظه لحظه زندگیشان با قرآن مانوس است و از قرآن متاثر.

در ادامه گزارش از مراكز قرآني شهرمان، گفتگو كرده ايم با چند تن از حافظان قرآن كريم كه قرآن آموز اين مراكز هستند.

معصومه رضایی     

متولد:1361  

حافظ 23 جز از قرآن کریم

از موسسه ثامن الائمه

چطور با طرح حفظ یک ساله آشنا شدی؟

مادرم اینجا کلاس روانخوانی می آمد که با این طرح آشنا شد و به من اطمینان داد که از پسر 5 ساله ام نگهداری می کند تا من با آرامش خاطر به حفظ بپردازم.

هدف خودت از حفظ قرآن چه بود؟

پیش خودم گفتم آدم که 60-50 سال از خدا عمر می گیرد پس خیلی زیاد نیست اگر یک سالش را صرف قرآن کند.

برای بچه ات چقدر وقت می گذاری؟

تا وقتی پسرم علی بیدار است همه وقتم را صرفش می کنم، بچه می شوم باهاش بازی می کنم، برایش از قصه های قرآنی می گویم و سعی می کنم این نصف روزی را که در کنارش  نیستم، جبران کنم.

کارِ خانه و بچه داری و حفظ حضوری و فشرده قرآن چطور در کنار هم امکان دارد؟

از کارهای خانه هیچ وقت کم نمی گذارم، اصلا از وقتی می روم کلاس حفظ زندگیم نظم بیشتری پیدا کرده است و همه کارهایم را با برنامه ریزی پیش می برم. من معتقدم که تعهد اولیه من در قبال زندگی مشترکم است و شاید برای همین باشد که شوهرم هم علاقه پیدا کرده شروع به حفظ کند.

انس با قرآن روی روحیاتت هم موثر بوده است؟

به مکه و مدینه و عتبات عالیات که مشرف شده بودم انگار تمامی آیات قرآن مقابل چشمم تجسم می یافتند، مثل اینکه داستانی را که قبلا شنیده بودم، فیلم کرده بودند و من تماشا می کردم.

قصد داری پسرت را هم بفرستی کلاس حفظ؟

بچه ام هم در کنار من به حفظ قرآن علاقه پیدا کرده است و دوست دارد کنارم بنشیند و قرآن بخواند اما ترجیح می دهم علی برسد به آن جا که خودش حفظ را انتخاب کند.

باید حافظه خیلی قوی داشته باشی که با این شرایط توانستی به خوبی پیش بروی؟

نه اتفاقا حافظه ام خیلی قوی نیست اما تمرین و تکرار این کار را راحت می کند. از نظر من حفظ قرآن نیاز به حافظه قوی ندارد.

برخوردهای اطرافیان چطور است؟

وقتی در جمع های خانوادگی و دوستانه بعضی آیات را می خوانم تعجب می کنند و می گویند: یعنی این چیزها هم در قرآن آمده است.

می خواهی از آن ها که به گردنت حق دارند تشکر کنی؟

از موسسه ثامن الائمه تشکر می کنم و از مادرم که باعث شد با آسودگی خاطر سر کلاس بنشینم و از شوهرم که اجازه داد در این طرح ثبت نام کنم.

زهرا جعفری  

متولد: 1365     

حافظ 23 جز از قرآن کریم

از موسسه ثامن الائمه   

کارشناس علوم اجتماعی

چطور با طرح حفظ یک ساله موسسه ثامن الائمه آشنا شدید؟

رفته بودم مسجد صاحب الزمان، برگه های تبلیغ این دوره را پخش می کردند، وقتی بیشتر با طرح آشنا شدم، آمدم برای ثبت نام.

فکر می کنی حفظ قرآن می تواند هدف باشد؟

من با هدف این که قرآن را به صورت مفهومی به ذهن بسپارم و با ترجمه وتفسیرش بیشتر آشنا بشوم پا در این راه گذاشتم.

تا قبل از این که با این طرح آشنا بشوی به حفظ فکر می کردی؟

همیشه از مجالس ختم قرآن و ختم انعامی که فقط به روخوانی اکتفا می شد خسته می شدم و ناراضی بودم.

برنامه ات برای آینده چیست؟

دوست دارم قرآن را در لحظه لحظه زندگیم به کار بگیرم و اگر بتوانم مربی قرآن هم بشوم خیلی خوب است.

قرآن روی روحیاتت چه تاثیری گذاشته است؟

اینقدر در برابر مشکلات مرا مقاوم کرده و اینقدر برایم آرامش آورده که دلم می خواهد حتی روزهای تعطیل هم بیایم بنشینم سر کلاس قرآن.

روی رابطه هایت چطور؟

هر وقت کسی مشکلاتش را با من در میان می گذارد با آیات قرآن راهنماییش می کنم.

با کدام آیات قرآن مانوس تری؟

آیه 286 سوره مبارکه بقره: لا یکلف الله نفسا الا وسعها...

آیه 107سوره مبارکه یونس: و ان یمسسک الله بضر فلا کاشف له الا هو...

کسی هست بخواهی ازش تشکر کنی؟

اول از همه خداوند، موسسه ثامن الائمه و خانواده ام که چنین امکانی را برایم فراهم کردند.