كسب رتبه هاي 5 ، 55 ، 73 و 128 در گروه رياضي

ارسال در علمی

konkor-omomikonkoorihaگنج خواهی در طلب رنجی ببر           لیس للانسان الا ما سعی

داوطلبان خمینی شهری کنکور سراسری سال 1390 که حائز رتبه های 5 ، 55 ، 73 و 128 گروه ریاضی فيزيك شدند به خوبی ثابت کردند که اگرچه آیت الله املایی و جبل عاملی و پروفسور میردامادی و جعفری و ... تا همیشه تاج سر ما خمینی شهری ها خواهند بود،

اما قرار نیست ما فقط به وجود همین عزیزان افتخار کنیم بلکه به زودی نام بلند دانشوران و علم اندوزان جوان نیز بر تارک خمینی شهر خواهد درخشید. احمدرضا مؤمنی سدهی، علی چوبداران،محمد حسن پور  و امیررضا پیمانی از جمله همین آینده سازانند. 

احمدرضا مؤمنی سدهی / رتبه 5 کنکور سراسري در رشته ریاضی فیزیک: در آینده هر کاری از دستم بر بیاید برای شهرم انجام می دهم

چطور از رتبه ات خبردار شدی؟ سازمان سنجش بهت زنگ زد؟

نه سازمان به نفرات اول تا سوم زنگ می زند، روز چهارشنبه یکی از دوستانم بهم زنگ زد و گفت: نفر پنجم شدی.

چیکار کردی؟

دچار هیجان شده بودم اما احساس می کنم خوشحال نبودم و خوشحالی ام تازه از فردایش شروع شد.

خانواده چی؟

مادر و خواهرم بیرون از خانه بودند، توی ماشین، زنگ که زدم خبر دادم از پشت گوشی فقط صدای جیغشان را می شنیدم پدرم هم خیلی خوشحال شده کسی باورش نمی شد، خاله هایم از خوشحالی گریه می کردند.

خودت چی؟ فکر می کردی تک رقمی بشی؟

نه می گفتم زیر 50 بشم خوبه یعنی رشته ای که می خواستم را می آورم.

چه رشته ای؟

بین مکانیک و برق مردد هستم.

کدام دانشگاه؟

صنعتی شریف.

کنکور امسال چطور بود؟

سؤالات ریاضی و عمومی (ادبیات) صد و هشتاد درجه عوض شده بود، ریاضی خیلی سخت بود، اما سؤالات شیمی راحت بود.

روزی چند ساعت درس می خوندی؟

از تاستان پارسال شروع کردم با روزی 8 ساعت، مدارس که شروع شد روزی 4 ساعت و روزهای تعطیل 10 ساعت در روز درس می خواندم.

کجا؟

توی خانه. آنجا راحت بودم بعضی درسها را عادت داشتم بلند بخوانم.

معدلت چند بود؟

معدل کتبی سال چهارم 82/19 که 25 درصد در کنکور تأثیر داشت.

- درصدهایت در كنكور امسال چطور بود؟

فیزیک: 80        ریاضی: 87       ادبیات: 86          عربی: 83             دینی: 76

زبان انگلیسی: 94     شیمی: 100

از همون بچگی اهل درس خوندن بودی؟

تا این حد درس نمی خواندم.

توی مسابقات علمی و المپیادها رتبه آورده بودی؟

دوره راهنمایی دو سه بار مسابقات علمی شرکت کردم اما رتبه نیاوردم، سال اول دبیرستان هم المپیاد ریاضی شرکت کردم که نتیجه ای نداد.

این موفقیت بزرگ را مدیون چه کسی هستی؟

همه موفقیتم را لطف خدا می دانم و پشتکار خودم، پدر و مادرم خیلی بهم روحیه می دادند و البته بچه های کلاسمان اکثراً درسخوان بودند و این رقابت بین ما خیلی مؤثر بود خصوصاً بغل دستی هایم.

از رتبه هایشان خبر داری؟

یکی از بچه ها 700 شده است.

و نقش آموزشگاه ها و کنکورها آزمایشی؟

در هیچ آموزشگاه و کلاس کنکوری شرکت نکردم، فقط آزمون های گزینه 2 را شکرت کردم که اکثراً رتبه های 1 و 2 می آوردم. به نظر من هیچ کس به اندازه خود آدم نمی تواند برنامه ریزی صحیحی برایت داشته باشد، نقش مشاوره را نمی شود نادیده گرفت. اما این خودت هستی که باید برای برنامه ریزی درس تصمیم گیرنده باشی.

از آنها بودی که فقط درس می خواند، بی هیچ تفریحی؟ تو این مدت که درس می خوندی چیزی خسته ات می کرد بعضی وقت ها آدم ناامید می شود، وسوسه می شود درس را بگذارد کنار برود دنبال تفریح ...

فقط درس می خواندم.

کدام یک از درس هایت را بیشتر دوست داری؟

دیفرانسیل.

ریاضیات توی روحیه آدم چه تأثیری می گذارد؟

وقتی یک مسئله حل کنی خیلی احساس خوبی بهت دست می دهد.

برنامه ات برای آینده چیه؟

ادامه تحصیل تا دکتری.

چه توصیه ای داری برای آن ها که رتبه شان خوب نشده؟

به نظرم نباید زمان را از دست بدهند و یک سال دیگر از عمرشان را صرف کنکور کنند. انتخاب رشته کنند و البته آن رشته هایی را بزنند که می دانند اگر قبول بشوند می روند.

و برای پشت کنکوری ها؟

هدفشان را به تدریج ارتقاء بدهند، مثلاً اول برای رتبه 600 بخوانند و بعد 200 و مطمئن باشند که پیشرفت خواهند کرد. از تابستان شروع کنند و کم کم ساعت مطالعه شان را بالا ببرند.

با توجه به اینکه ساکن اصفهان شده اید، هنوز به شهرت تعلق خاطر داری؟

من مرتب اینجا رفت و آمد دارم، فامیلمان اینجا هستند.

تصمیم داری برای شهرت کاری بکنی؟

هر کاری از دستم بر بیاید انجام می دهم.

کسی هست که بخواهی ازش تشکر کنی؟

پدر و مادرم، اقوام، معلم هایم، کادر دفتر مدرسه و بغل دستی  خوبم آرمو میناسیان.

برای تشکر از خدا چه کردی؟

خدا که جای خود دارد و لی نذری داشتم که ادا کردم.

نقش اعتقادات را در موفقیت چقدر می دانی؟

مهم ترینش همین است. اگر نبود هیچکدام دیگر هم نبود.

فکر می کنی خدا جواب تلاشت را داد؟

خیلی بیشتر از آن.

اگر اعتقادات محکمت را از رتبه ات کم کنی فکر می کنی رتبه ات چند می شود؟

نمی دانم فقط می دانم انسان به امید زنده است.

و چند کلمه هم پدر احمدرضا مؤمنی سدهی

شما رمز موفقیت پسرتان را در چه می دانید؟

احمدرضا نماز و روزه هاش به جاست، اهل نماز جماعت است. خیلی وقت ها همکلاسی هایش را می آورد خانه و بهشتان درس می داد.

چطور درس می خواند؟

کل وقتش را درس می وخواند حتی تعطیلات نوروز قرار بود با فامیل برویم شیراز تا شهرضا با ما آمد اما از آنجا پیاده شد و با اتوبوس برگشت خانه که درس بخواند.

توصیه تان به همسن و سالهای احمدرضا در خمینی شهر چیست؟

درس بخوانند و به درس و دانش اهمیت بدهند تا نام خمینی شهر را بالا ببرند، متأسفانه همه نکات مثبت و موفقیت های خمینی شهر دارد به اسم اصفهان تمام می شود و از آن طرف مشکلات را دارند بزرگ می کنند.

شما به شهرستان چقدر تعلق خاطر دارید؟

خیلی زیاد اصلاً حاضر نمی شم «سدهی» را از اسمم حذف کنم.

علي چوبداران / رتبه 55 كنكور سراسري در رشته رياضي فيزيك: رقابت بين بچه هاي كلاس باعث مي شد كه راكد نمانيم 

-رتبه ات چند شده؟

نفر 55 گروه ریاضی

- انتظارش را داشتي؟

فكر كردم 30 تا 40 بشوم.

- درصدهایت چطور بود؟

فیزیک: 8/77        ریاضی: 6/67      ادبیات:75         عربی: 4/83       دینی: 4/89

زبان انگلیسی: 7/70      شیمی: 5/90

- چه رشته اي مي خواهی؟

ميان برق و مكانيك مردد هستم.

- كدام دانشگاه؟

اگر بشود شريف.

- اگر نشد؟

يكي ديگر ازدانشگاه هاي تهران.

- چقدر تلاش كردي؟

- قصد داشتم از پارسال تابستان شروع كنم كه پدربزرگم فوت كرد، از مهر ماه به طور جدي شروع كردم و از فروردین كه تعطيل شدم 12 ساعت در روز درس مي خواندم.

- كجا؟

در خانه، اصلاً‌نمي تونم جايي كه شلوغ باشد درس بخوانم، بايد تنها باشم.

- چه كلاس ها وآزمون هايي شركت كردي؟

فقط آزمونهاي گزينه دو.

- براي برنامه ريزي با مشاور صحبت كردي؟

در هيچ مرحله اي به مشاور و مشاوره اعتقادي نداشتم. البته با دوستانم مشورت مي كردم ولي كسي كه شغلش مشاوره باشد خير.

- به كدام درس هايت بيشتر علاقه داري؟

- فيزيك وشيمي.

- توي المپيادها و مسابقات علمی هم شركت می کردی؟

در المپياد شيمي سال اول دبيرستان رتبه 5 كشوري شدم و در المپياد فيزيك به مرحله كشوري راه پيدا كردم.

- فیزیک و شیمی را چند درصد زدي؟

فيزيك 77درصد و شيمي 90 درصد.

- كدام دبيرستان بودي؟

دانشگاه صنعتي.

- نقش معلمانت را در موفقيتت چقدر مي داني؟

خيلي زياد، دبيران من واقعا‌ً ممتاز بودند و فكر مي كنم خيلي بيشتر مي توانستیم از محضرشان استفاده كنيم ولي گاهي شيطنت هاي پشت نيمكت نمي گذاشت، رقابت بين بچه هاي كلاس هم باعث مي شد كه ما راكد نمانيم.

- براي پشت كنكوري ها توصيه اي داري؟

فقط درس بخوانند، مهم این است كه حركت كنند.

- توي اين مدت كه مشغول درس خواندن بودي با مشكلي مواجه نشدی؟

فقط چند روز مانده به كنكور دلم مي خواست هر چه زودتر تمام بشود اما چند روز بعد كنكور دوست داشتم برگردم به همان روزها.

- اوقات فراغتت را چه كار مي كني؟

تاريخ مي خوانم. به تاريخ قرن بيستم علاقه خاصي دارم.

- تصميمت براي آينده چيست؟

تا هر جا كه جا داشته باشه پیش بروم.

- مي خواهي براي زادگاهت چه كار كني؟

اگر به جايي برسم روي مسائل فرهنگي شهر كار مي كنم.

-كسي هست كه بخواي ازش تشكر كني؟

پدر ومادرم، دو تا برادر كوچكم محمد 14 ساله و ابوالفضل 11 ساله كه گر چه نمي توانستند كمكم كنند اما برايم مايه دلگرمي بودند و معلمان و کادر مدرسه و دوستانم.

محمد حسن پور / رتبه 73 كنكور سراسري در رشته رياضي فيزيك: بچه هاي كلاس درسخوان بودند، ميانمان رقابت ايجاد مي شد

- رتبه ات چند شد؟

نفر 73 گروه ریاضی.

- فكر مي كردي چند بشوي؟

300-200

- چه رشته اي مي خواهي ؟

مكانيك.

- كدام دانشگاه؟

ميان اصفهان و تهران مرددم اما مشاورها مي گويند تهران بهتر است.

- روزي چند ساعت وقت گذاشتي براي رسيدن به هدفت؟

از تابستان پارسال شروع كردم، روزهاي تعطيل 7- 6 ساعت مي خواندم و روزهايی كه مدرسه مي رفتم 5-4 ساعت و بعد كم كم بيشتر شد تا بعد از عيد كه تعطيل شديم به روزي 12 ساعت رسيد.

- در كلاس كنكور و آزمون هم شركت مي كردي؟

- فقط آزمونهاي گزينه دو.

- كجا درس مي خواندي؟

اول سالن مطالعه الغدير و بعد سالن مسجد هاشميه و بعد ازعيد هم با يكي ازدوستانم در خانه مي خوانديم.

- چطور برنامه ريزي مي كردي؟

خودم ولي با مشاور مدرسه هم صحبت مي كردم.

- كدام دبيرستان بودي؟

دانشگاه صنعتي.

- فكر مي كني معلمانت چقدر در موفقيتت موثر بودند؟

خيلي زياد به علاوه اينكه چون بچه هاي كلاس هم درس خوان بودند ميانمان رقابت ايجاد مي شد.

- بقيه همكلاسي هايت هم رتبه هاي خوب آورده اند؟

بله علي چوبداران رتبه  55 و امير رضا پيماني 128

فیزیک:1/74     ریاضی: 6/76    ادبیات: 3/72     عربی: 2/61      دینی: 77

زبان انگلیسی: 100        شیمی: 9/82

- از بچگي درس خوان بودي؟

بله.

- معدل سال سومت چند شد؟

معدل كتبي 05/19 كه 25 درصد در كنكور تأثير مثبت داشت.

- چه كساني را در رسيدن به موفقيتت دخيل مي داني؟

پدر و مادرم، برادرهايم كه يكي دانشجوي دكتري مكانيك در دانشگاه صنعتي است و يكي هم در كانادا مكانيك مي خواند.

- سهم پشتکار خودت؟

40-30 درصد.

- رياضي را با علاقه انتخاب كردي؟

بله و فيزيك را از همه درس ها بيشتر دوست دارم.

- فيزيك را چند درصد زدي؟

75درصد.

- بقيه دروس را؟

با دروس عمومي كمي مشكل داشتم مثلاً عربي را 60 درصد زدم اما زبان انگليسي را 100درصد.

براي آينده چه برنامه اي داري؟

تا آنجا كه مي توانم ادامه مي دهم.

- چقدر روي حرفت مي ايستي؟

صد در صد مگر اينكه به نتیجه برسم كه بايد غير از تحصيل كار ديگري انجام بدهم مثلاً وارد بازار كار بشوم.

- براي پشت كنكوري ها توصيه اي داري؟

با برنامه ريزي درس بخوانند.

- كسي هست كه بخواهي ازش تشكر كني.

اول خداوند ، پدر ومادرم، برادرهايم، خواهرم، معلمان و دوستانم.

امیررضا پیمانی / رتبه 128  کنکور سراسری در گروه رياضي فيزيك: براي ارتقاي فرهنگي شهرم تلاش مي كنم

- چه رشته ای می خواهی؟

مکانیک

- چرا همه ریاضی ها مکانیک را دوست دارند، تجربی ها پزشکی و انسانی ها حقوق؟

خب در مورد مکانیک باید بگویم که جزو رشته های سخت است و بازار کار خوبی هم دارد اما در کل شاید این عرف شده باشد.

- یعنی همه نفرات تک و رقمی و دو رقمی ریاضی بلا استثنا مکانیک یا برق می خوانند؟

نه مثلا نفر 38 ریاضی سال 88 مهندسی مواد دانشگاه شریف را انتخاب کرد یعنی رشته ای که رتبه 1800 هم می توانست بیاورد.

- دانشگاه شریف را می آوری؟

انتخاب می کنم ولی می دانم نمی آورم، دانشگاه های دیگران تهران را می توانم بیاورم ولی ترجیح

می دهم مکانیک دانشگاه صنعتی را بخوانم.

- به تحصیل در خارج از کشور هم فکر می کنی؟

این 4 ساله را نه ولی برای فوق چرا اگر شرایطش ایجاد بشود.

- چه شرایطی؟

شرایط را خودم باید به وجود بیاورم، زبان انگلیسی ام باید عالی باشد، سعی کنم سال آخر با اساتید دانشگاه های آن جا ارتباط برقرار کنم، مقاله برایشان بفرستم، نمره هایم را.البته اعتبار دانشگاه هم خیلی مهم است  دانشگاه شریفی ها را روی هوا می زنند.

- از کی شروع کردی درس بخوانی؟

از مهرماه یعنی من باید کم کاری 3-2 سال را جبران می کردم، تابستان هم که چون هر روز می رفتم زرین شهر برای فوتبال دیگر فرصت درس خواندن نداشتم اما از اول مهر هفته ای 45 ساعت درس می خواندم و فوتبالم را برای اینکه بدنم خشک نشود به یک روز در هفته کاهش دادم.

- می شود کسی بدون تلاش و پشتکار و فقط با تکیه بر هوش و استعداد به این درجه از موفقیت برسد؟

بدون پشتکار که نمی شود ولی میزان هوش و استعداد روی رتبه خیلی اثرگذار است.

- برای برنامه ریزی از مشاور هم کمک گرفتی؟

هیچ وقت مشاوره ای را که یک پشت کنکوری پارسالی می تواند به پشت کنکوری ها بدهد را نمی شود از یک مشاور انتظار داشت اما خب بعضی کنکوری های موفق سال های گذشته بودند که خیلی تمایل نداشتند راهنماییمان کنند مثلا من چند کتاب تست خریدم و بعد فهمیدم که به دردم نمی خورد.

- اگر امسال قبول نمی شدی یا بهتر است بپرسم اگر رتبه ای را که می خواستی نمی آوردی چه تصمیمی می گرفتی؟

انتخاب رشته نمی کردم و یک سال دیگر درس می خواندم تا رتبه ام تک رقمی بشود.

- از رتبه ای که آورده ای راضی هستی؟

صد در صد، اگر ده هزارهم می شدم راضی بودم، تنها چیزی که می خواستم این بود که تمام تلاشم را بکنم که جایی برای افسوس خوردن برایم نماند.

- فکر می کردی چند بشوی؟

فردای روز کنکور که سوالات را مرور می کردم اصلا یادم نمی آمد چه جوابی داده ام ولی در کل فکر می کردم زیر 500 بشوم اما 128 نه.

- کدام دبیرستان می رفتی؟

دانشگاه صنعتی.

- الگویی هم داشتی؟

شهریور پارسال کسی که رتبه 89 ریاضی شده بود را آورده بودند برنامه گزینه 2، آن روز این آقا حرفی زد که همان لحظه خیلی بر من اثر گذاشت، گفت: من فقط می خواستم تمام تلاشم را به کار بگیرم.

- به کدام یک از درس هایت بیشتر علاقه داری؟

ریاضی و فیزیک، ریاضی را آنقدر دوست دارم که می خواهم در کنار مکانیک ریاضی هم بخوانم.

- درصدهایت چطور بود؟

ریاضی: 84      فیزیک:72     ادبیات: 7/73       عربی:2/61      دینی:4/73      شیمی:5/70   زبان:7/38

- سرجلسه دچار اضطراب شدی؟

نه، خیلی راحت بودم و راحت فکر می کردم ولی یک لحظه نگاه کردم دیدم دستم عجیب می لرزد و من اصلا متوجه نبوده ام.

- روز آخر را چکار کردی؟

یک اشتباه بزرگ کردم به جای اینکه بنشینم واشتباهات کنکورهای آزمایشی ام را بررسی کنم تا دوباره  تکرارشان نکنم با بچه ها رفتیم دانشگاه صنعتی و گشتیم و این شد که اشتباه آخرین کنکور را تکرار کردم و 10 دقیقه از وقتم صرف 3 تا سوال فیزیک شد.

- اگر یک روزی دستت به جایی برسد برای شهرت چه می کنی؟

از آن جا که شهر ما با کمبودهای فرهنگی مواجه است فکر می کنم که به این بعد توجه کنم.

- موفقیتت را مدیون چه کسانی هستی؟

اول از همه خداوند را شاکرم بعد پدر و مادرم که حتی فقط حضورشان باعث دلگرمیم  بود و پدرم که هر آن چه لازم داشتم را در اختیارم گذاشت، معلمانم که واقعا تاثیر گذار بودند، دوستانم که میانمان رقابت ایجاد شده بود و سعی و تلاش خودم.