ابوالقاسم هاشمیان (اهدا کننده عضو)

ارسال در سایرعناوین

ehda-ozvاین جمله از کلام حق است که: هر کس نفسی را حیات بخشد مثل آن است که مردم را حیات بخشیده است.یکی از امور خیری که در سالهای اخیر در کشور تجلی پیدا کرده، موضوع اهداء عضو افرادی است که دچار مرگ مغزی شدهاند. اين امر در سالهاي اخير و با فتاواي راهگشاي مراجع تقليد و پيشرفتهاي پزشكي، كم‌كم در حال تبديل شدن به يك سنت حسنه است.

شهرستان ما هم در چند سال گذشته شاهد اين رخداد بوده و چند خانواده، اعضاي عزيز دچار مرگ مغزي شده خود را به نيازمندان بخشيده‌اند.
جوان مرحوم ابوالقاسم هاشمیان از اهالی محله آدریان از جمله اين ايثارگران و خيرين هستند. گفتگوي فرصت را با اين خانواده گرامي بخوانيد.

برای اهدای عضو باید فرهنگ سازی شود
حاج مهدی هاشمیان پدر ابوالقاسم در ابتدای سخنان خود گفت: «تصمیم برای اهدای عضو مربوط به ذات و نفس مهربان کسانی است که با این اقدام خیر خود قصد حیات بخشیدن به جسم دیگران را دارند؛ همانطور که یک قاتل و کسی که با نفس شیطانی خود باعث خاتمه حیات انسانی دیگر می‌شود، نیتهای خیری هم وجود دارند که باعث یک زندگی دوباره میشوند. در اصل موضوع اهداء عضو هر شخصی برگرفته شده از ذات و فطرت اوست.»
وی ضمن اینکه هدف از گفتگوی خود و خانوادهاش در خصوص اهدای عضو فرزندشان را کمک به اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی و تشویق دیگر مردم برای تداوم این حرکت خیر اعلام کرد، افزود: چه بسا این گفتگو باعث شود تا تعدادی دیگر از خانوادههایی که ممکن است به دلایل مختلف یکی از اعضای آنها دچار مرگ مغزی شدهاند، با هدف و نیت خیر به زندگی دیگران کمک کنند.» حاج مهدی به رشد جمعیت در کشور و شهر و افزایش بیماران مرگ مغزی اشاره کرد و گفت: «اگر اعضای این تعداد مصدوم در سطح جامعه به افراد نیازمند و دردمند جسمی رسانده شود ببینید باعث نجات چه تعداد مصدوم می‌شود و کسی به خاطر نداشتن عضو، جان خود را از دست نمیدهد و با اهدای عضو شاید به جایی برسیم که دیگر بیماران دیالیزی نداشته باشیم.»

ابوالقاسم به 4 انسان دیگر کمک کرد
حاج مهدی در ادامه با اشاره به سخت بودن تصمیم درباره موضوع اهدای عضو گفت: برای هیچ خانوادهای راحت نیست شاهد مرگ فرزند خود باشد؛ ولی وقتی منطقی فکر کنیم، میبینیم بالاخره بیمار مرگ مغزی بعد از گذشت مدتی فوت خواهد کرد و ما به این نتیجه رسیدیم چه بهتر با اهداء عضو فرزندمان باعث حیات 4 نفر و خوشحالی چندین خانواده و پدر و مادر نگران شویم. یکی از کسانی که کلیه فرزند من به او اهدا شد یک دختر 11 ساله مرودشتی بود كه از 9 سالگی دچار عارضه کلیه شده بود و تحت درمان دیالیز قرار داشت. خانواده این دختر مجبور بودند هر هفته مسیر مرودشت به شیراز را طی کنند و این خود نشان‌دهنده فشار روحی و زحمت و نگرانی یک پدر و مادر جهت درمان فرزند خود بود. اهدای عضو به چنین افرادی علاوه بر اتمام رنج پدر و مادر، باعث میشود تا آنها به حیات ادامه دهند و با ازدواج خود در تداوم یک نسل کمک کنند. به نظر من اهدای یک عضو به انسان، نجات یک نسل است.
پدر ابوالقاسم ادامه داد: من یقین دارم روح فرزندم از دعای خیر این خانواده برای ادامه حیات اين دختر نوجوان معصوم، بی‌نصیب نمیماند. امروز من شاهد آن هستم که اعضای بدن فرزندم در بدن 4 انسان دیگر است و باعث حیات آنها شده و من این چهار نفر را همچون فرزند خودم میدانم و حیات آنها را، حیات فرزندم. در هنگام اهدای عضو در نمازخانه بیمارستان از خداوند خواستم از این اقدام من و همسرم با هدف خیر راضی باشد. تصمیمگیری برای من سخت بود و با تصمیم‌گیری شجاعانه همسرم و با رضایت او، راضی به این امر شدم و فوراً تصمیم‌گیری کردم و برای رضای خدا اعضاي بدن او را اهدا كردیم.

شرح زندگی ابوالقاسم از زبان پدر
حاج مهدی در بیان شرح حالی از زندگی جوان 18 ساله خود گفت: فرزندم در امور فرهنگی و ورزشی و اجتماعی فعالیت زیادی از خود نشان میداد. وی در پایگاه بسیج جوانان هلال احمر شهرستان و کتابخانه محل عضویت داشت. در شب اول ماه مبارک بر اثر تصادف و برخورد با جداول خیابان دچار ضربه مغزی شد و به بیمارستانهای اشرفی و سپس کاشانی جهت انجام جراحی مغز اعزام و بستری گرديد ولی پس از عمل و گذشت 4 روز دچار مرگ مغزی شد و با اعلام پزشکان مبنی بر فوت وی، به پیشنهاد همسرم، مراحل اهدای عضو اجرا شد.
ابوالقاسم با وجود سن کم هیچگونه اذیت و آزار و بیاحترامی به والدین خود نکرد و مقدّر بود جسم او وسیله خیر برای زندگی دیگران باشد. وی همواره در امر تحصیل و امور مذهبی و اعتقادی و فرهنگی کوشا و فعال بود.
حاج مهدی هاشمیان در پایان صحبتهای خود گفت: امیدوارم این حادثه برای هیچ خانوادهای اتفاق نیافتد؛ ولی اگر چنین شد، واقعیت را بپذیرند و با قبول حقیقت به این امر مبادرت کنند و با اهدای عضو مصدوم خود به خوشحالی و شادابی خانوادهای دیگر کمک کنند. این اقدام غمی است که باعث شادی دیگران میشود.

مادر: اعضای بدن فرزندم را به روح ائمه معصومین هدیه نمودم
مادر داغدیده ابوالقاسم هم در یک کلام گفت: اعضای بدن فرزندم را هدیه روح ائمه معصومین نمودم که اعضای بدنشان را در راه اسلام و خدا اهدا نمودهاند. امیدوارم بر سر پل صراط این اقدام مصباح راه من و پدرش باشد.